0216 706 15 18 [email protected]

MTTF Nedir?

mttf, Mttf nedir, mttf hesaplama, mttf formülü,

MTTF kavramı, mean time to failure sözcüklerinin kısaltması olarak kullanılan bir tabirdir. Anlamı ise bir sistemin onarılamayacak şekilde arızalanması için beklenen ortalama süre zarfına karşılık gelmektedir.

MTTF ölçümleri ile teknolojilerin güvenilirliğini ya da donanımında yer alan parçaların kalitesini belirlemek mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle MTTF değerleri, kullanıcılar açısından oldukça önem taşımaktadır.

M.T.T.F. ölçümleri ile ürünlerin ne kadar sürelik bir ömrü olduğunu ve garanti süresini belirlemek mümkün olmaktadır. Bu sayede firmalar, ürünleri hakkında tüketicilere net bilgiler aktarabilmekte ve garanti kapsamlarını belirleyebilmektedir. Böylece kullanıcılar, ürünleri satın alırken gerçekçi beklentilere sahip olabilmektedirler.

MTTF Formülü

Mean Time To Failure formülü, ürünlerin ne kadar süre ile operasyonda kalacağına ve işlevselliğini koruyacağına dair bilgi alınmasını sağlayan bir işlem sıralamasıdır. Bu formülün uygulanması sonucunda, ürünlerin tahminen ne zaman onarılamayacak şekilde arıza vereceğini öngörmek mümkün hale gelmektedir.

M.T.T.F. formülü kullanarak hesaplama yapabilmek için, yeterince cihazın üretilmiş olması ve kullanılmaya sunulmuş olması gerekmektedir. Çünkü MTTF formülü, ürünlerin çalışır durumda geçirdiği toplam süre zarfının, üretilen cihaz sayısına bölünmesi ile uygulanmaktadır.

mean time to failure, mttf, mttf nedir, mttf hesaplama, mttf formülü,

mean time to failure

MTTF Nasıl Hesaplanır?

M.T.T.F. hesaplaması yapmak için, öncelikle işletmelerin veri kaydı yapmaları gerekmektedir. Çünkü doğru verilerin formüle yerleştirilmesi, en gerçekçi ve yakın sonuçlara ulaşılması açısından önem taşımaktadır.

MTTF hesaplaması yapmak için, öncelikle üretilen ürünlerin toplamda ne kadar süre ile çalıştıkları belirlenmelidir. Ardından bu ürünlerde kaç adet üretildiği bilgisine ulaşılamadı gerekecektir. Tüm bilgiler elde edildikten sonra toplam çalışma süresini, toplam üretim sayısına bölmek yeterli olacaktır. Bu sayede M-T-T-F sonucu ortaya çıkacaktır.

Mean Time To Failure Geliştirme Aşamaları

MTTF geliştirme aşamaları; veri kaydı tutmak ve arıza sebeplerini belirlemek temellerine dayanmaktadır. Veri kaydı tutmak, hesaplama sırasında en gerçekçi sonuçların alınmasına imkan tanımaktadır.

Onarılamayacak olan arızalara yol açan sebeplerin belirlenmesi ise; parça değişimi, alternatif çalışma sistemlerinin denenmesi ya da farklı değişimlerin uygulanması açısından önem taşımaktadır. Bu sayede ürünlerin operasyonda kalma süreçlerini uzatmak mümkün olacaktır.

MTTF ve MTBF Arasındaki Fark Nedir?

Mean Time To Failure kavramı, ürünlerin onarılamayacak şekilde arızalanması için beklenen sürenin hesaplanmasına imkan tanımaktadır. MTBF kavramı (Mean Time Between Failures) ise onarılabilir arızaları ele almaktadır. Aynı zamanda her iki arıza arasında geçen süre zarfının belirlenmesi için kullanılan bir ölçüttür. Bu nedenle MTTF ve MTBF arasındaki fark, tamamen farklı kavramları ölçen metrik sistemler olmalarıdır.

Diğer yazılara da göz atın:
Kolaboratif Robot Nedir?

Kolaboratif Robot Nedir?

Universal Robot ismi ile anılan ülkemizde Kolaboratif Robot (cobot) olarak da bilinen yeni nesil robotik sistemler...

Operasyonel Verimlilik

Operasyonel Verimlilik

Operasyonel verimlilik, her şekil, boyut ve sektördeki işletmelerin süregelen başarısı için temeldir. Yine de, bu...