0216 706 15 18 [email protected]

Kestirimci Bakım

Üretim ekipmanınızdaki arızaları teşhis etmek, tahmin etmek ve önlemek için yüksek frekanslı makine verileriyle tahmine dayalı analitik uygulamalarınızı güçlendirin. Kestirimci bakım ile üretimden maksimum verim alın.

Kestirimci bakım sensör gerektirmez.

MAKİNELERE HIZLICA BAĞLANIN

Atölye ekipmanından yüksek frekanslı verileri bağlayın, toplayın ve görselleştirin.

MAKİNE PROBLEMLERİNİ TAHMİNLEYİN

Tahmine dayalı algoritmalar ve iş akışları oluşturmak için analiz edilmiş verilerden yararlanın.

HIZLICA KURULUMU TAMAMLAYIN

Sorunlar başlamadan önce durdurmak için kullanıma hazır veya size özel geliştirilen uygulamaları sunun.

BEKLENMEDİK DURUMLAR CİDDİ MALİYETLER YARATIR

Beklenmedik şekilde arızalanan parçalar genellikle hurdaya çıkar. Makine yükü, tork, hızlanma ve iş mili hızındaki küçük anormallikler, parçaların gerekli toleransların dışında yapılmasına neden olabilir. Bütün bunlar size zaman ve paraya mal olur.

Beklenmedik, maliyetli arıza sürelerini ve makine arızalarını önlemek için bakımı doğru zamanda yapabilmek için gerçek zamanlı makine tanılama ve koşullarını izleyin. Kestirimci bakım sürecine başlayın.
Çözüm:

DURUŞA SEBEBİYET VEREN PROBLEMİ TAHMİN EDİN

Cormind – Sepex’in Hazır
Kestirimci Modüllerini
Kullanın

Cormind tarafından geliştirilen Sepex sistemi, binlerce takım tezgahına bağlanarak veri bilimcilerimizin kalite kusurlarını tahmin edebilen ve takım ömrünü uzatabilen algoritmalar oluşturmasını sağlamaktadır. Takım tezgah operatörleri, takım arızaları veya kalite kusurları meydana geldiğinde operatör arayüzünü kullanarak verileri etiketlemektedir. Makine öğrenimi algoritmalarımız ve yapay zeka algoritmalarımız, her makineden toplanan yüzlerce veri öğesinden, bu sorunları tekrar ortaya çıkmadan önce algılayabilen ve arıza oluşmadan önce makineyi durdurabilen kalıpları algılamaktadır.

KRİTİK EKİPMAN TAKİBİ
Ekipmanlarda ilk stres kırılmalarının ne zaman meydana geldiğini tespit edin ve arızalanmadan veya kırılmadan önce operatörü bunları devre dışı bırakması için uyarın.
KRİTİK EKİPMAN KULLANIMLARINI OPTİMİZE EDİN

Malzeme, ortam ve kesim farklılıkları nedeniyle ekipman aşınmasındaki artış tespit edilebilir ve bu da ekipmanlarınızı her seferinde tam ömür çalıştırmanıza olanak tanır.

KALİTE PROBLEMLERİNİ ALARM ile ANINDA YAKALAYIN

Ekipmanlar tehlikeye girdiğinde, işlerini doğru yapmazlar. Ekipmanların düzensizliğinin ve problemlerinin algılanması ile kalite problemlerini azaltın.

KESTİRİMCİ BAKIM
(PREDICTIVE MAINTENANCE)

Üretim ekipmanınızdaki çeşitli arıza türlerini teşhis etmek ve tahmin etmek ve önlemek için tahmine dayalı analitik uygulamalarınızı yüksek frekanslı makine verileriyle güçlendirin.

KALİTE BELGELERİMİZ

ISO 9001: 2015
ISO 10002: 2018
ISO 14001: 2015
ISO/TEC 20000-1: 2018
ISO 27001: 2013
TS EN ISO 56002

İşletmeniz için Pandora’nın Kutusu’nu Açmaya Hazır mısınız?